Strona główna>O NAPE>Aktualności

Aktualności

środa, 07 lutego 2018

KOMUNIKAT PRASOWY
z dnia 2 lutego 2018
dotyczy: Ogólnopolska Konferencja Antysmogowa
SMOG - skuteczne rozwiązania w zakresie niskiej emisji.
Od edukacji do czystego powietrza.

Problem smogu dotyka sporego obszaru kraju. W ostatnich latach zauważany jest nie tylko przez mieszkańców, ale i media, samorządowców i polityków. Według analiz Polska jest jednym z najbardziej zadymionych krajów w Europie. Konsekwentne działania organizacji pozarządowych m.in. Polskiego Alarmu Smogowego, przyczyniły się do zdecydowanych działań samorządowców w niektórych regionach Polski. Samorządy kilku województw wdrożyły w życie uchwały antysmogowe. Uchwalenie przepisów przez samorządy wojewódzkie nie spowoduje od razu, że spadnie liczba pyłów dostających się do atmosfery. Niemniej krok w dobrym kierunku został wykonany. Również polityka państwa zmierza w tym kierunku, świadczy o tym powołanie ministra ds. smogu – Pana Pawła Woźnego i ustalenie planu rozwiązania kwestii niskiej emisji.

Szkodliwy wpływ smogu na nasze organizmy jest już udowodniony naukowo, w tym roku natężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 znacznie przekraczało dopuszczalne normy. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w miesiącu styczniu zmarło o 11 tys. Polaków więcej niż w roku poprzednim. Można zatem przypuszczać, że ten nagły wzrost zgonów jest spowodowany wpływem zanieczyszczenia powietrza. 

Smog nie bierze się znikąd, coraz częściej pojawia się równolegle termin ubóstwa energetycznego. To powoduje, że mieszkańcy chcąc ogrzać swoje mieszkania, a nie posiadając dostatecznych zasobów finansowych, palą w piecach śmieciami lub niskiej jakości węglem. Pomoc najuboższym może w pewnym stopniu ograniczyć smog i jego zgubny wpływ na zdrowie. Wiemy jak i co poprawić, by ograniczyć smog, i jego konsekwencje.

Wymiana doświadczeń i partycypowanie w zmianach w tym zakresie, będzie możliwe podczas Ogólnopolskiej Konferencji Antysmogowej pod tytułem: „Smog – skuteczne rozwiązania w zakresie niskiej emisji. Od edukacji do czystego powietrza”. Wydarzenie organizowane przez Fundację REGION PLUS odbędzie się w dniach 27-28 lutego 2018 roku, a obrady będą się toczyć w Regionalnym Centrum Innowacyjności przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Konferencja będzie obejmowała sześć bloków tematycznych:

  • realizacja pakietu klimatyczno - energetycznego UE w miastach i gminach,
  • problemy zdrowotne mieszkańców konsekwencją zanieczyszczenia powietrza,
  • ubóstwo energetyczne przyczyną zjawiska niskiej emisji,
  • efektywność energetyczna skutecznym sposobem na ograniczanie niskiej emisji,
  • budownictwo energooszczędne szansą na czyste powietrze,
  • wymiana dobrych praktyk w zakresie walki ze smogiem korzyścią dla mieszkańców miast i gmin.

Organizowane przez Fundację Region Plus seminarium ma być płaszczyzną, która umożliwia samorządowcom, naukowcom i biznesowi odpowiedzialnemu społecznie współpracę w ograniczaniu szkodliwego smogu. Nie można walki ze smogiem odkładać na kolejne lata, ona musi zostać rozpoczęta już teraz i dziś, bo zdrowie mamy tylko jedno.

Kontakt:
Piotr Szabelski
tel. 602 343 748
email: piotrszabelski@regionplus.pl