Strona główna>O NAPE>Aktualności

Aktualności

środa, 25 maja 2016

“Zrównoważona wycena nieruchomości – wielojęzykowy materiał szkoleniowy dla rzeczoznawców majątkowych”

Bruksela, Warszawa, 25 maja 2016 r.: Interdyscyplinarna, paneuropejska grupa ekspertów ds. zrównoważonego budownictwa opublikowała dzisiaj zestaw materiałów szkoleniowych dla rzeczoznawców majątkowych, które mają im pomóc w uwzględnieniu cech zrównoważonego rozwoju w codziennej praktyce wyceny nieruchomości. 

Materiały szkoleniowe zostały opracowane w ciągu ostatnich 2 lat. Obejmują one ugruntowaną wiedzę dotyczącą m.in. wpływu cech zrównoważonego rozwoju na różne aspekty efektywności ekonomicznej nieruchomości, źródła informacji na ten temat, jak również metodologiczny I teoretyczny przewodnik. To wszystko po to, żeby rzeczoznawca majątkowy mógł w odpowiedni sposób uwzględnić w procesie wyceny nieruchomości efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii i inne zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem. Chodzi też o to, żeby również klienci rzeczoznawców mogli się zaznajamiać z tą tematyką.

Materiał RenoValue jest dostępny w ośmiu językach (w tym w języku polskim) w formie narzędzia szkoleniowego “face-to-face”, które może być wykorzystane przez ekspertów-szkoleniowców oraz organizacje zrzeszające rzeczoznawców majątkowych i innych uczestników rynku budowlanego. Ponadto, dostępny będzie interaktywny kurs kształcenia na odległość utrzymywany przez Academy Online RICS. Skorzystanie z tych materiałów będzie nieodpłatne, a uczestnicy szkolenia on-line otrzymają certyfikat RenoValue po jego ukończeniu.

"Na wielu rynkach brakuje wiedzy i zrozumienia tego jak traktować efektywność energetyczną i inne aspekty zrównoważonego rozwoju przez rzeczoznawców zajmujących się wyceną nieruchomości, powiedział Ursula Hartenberger, Global Head of Sustainability w RICS. Ostatnie badania empiryczne potwierdzają że zrównoważone budynki mogą generować wyższe ceny sprzedaży lub stawki czynszu za wynajem. Dzisiaj udostępniany materiał szkoleniowy powinien sprostać wymaganiom poprawy umiejętności i wypełnieniu luk w wiedzy, które obecnie utrudniają rzeczoznawcom lepsze zrozumienie związku między charakterystyką energetyczną a wartością budynku. Chcemy pomóc profesjonalistom wycen nieruchomości w oferowaniu ich klientom, na etapie transakcji, porad opartych na dowodach i na przejrzystej ocenie jakościowej na temat zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem ".

Materiał szkoleniowy powstał w wyniku szerokich badań rynkowych, konsultacji z wieloma interesariuszami i na podstawie szkoleń pilotowych przeprowadzonych z udziałem ok. 400 profesjonalistów z 8 krajów europejskich: Belgii,  Grecji, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Włoch  i Wielkiej Brytanii.

" Rzeczoznawcy odgrywają kluczową rolę w kilku fazach cyklu życia budynku . Wprowadzenie materiału szkoleniowego RenoValue jest ważnym krokiem na drodze do pełnej integracji trwałych cech budynków z istniejącym kanonem cech określających wartość nieruchomości oraz w kierunku transformacji rynku w stronę budownictwa bardziej zrównoważonego i energooszczędnego w Europie " stwierdziła Pani Hartenberger.

Materiał szkoleniowy pt. “Zrównoważona wycena nieruchomości” został opracowany ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej, w ramach projektu www.renovalue.eu

Materiał można pobrać za pośrednictwem następującego linka  link.

Informacja o wydawcy

Contacts and Media Enquiries
Luigi Petito
Project Coordinator
Business Solutions Europa
0032 486 619818
luigi@bs-europa.eu


RenoValue Project

  • RenoValue to 2-letni program współfinansowany z programu Unii Europejskiej Inteligenta Energia dla Europy. Więcej informacji o RenoValue znajdziesz na stronie www.renovalue.eu i obserwuj nas przez Twitter @RenoValueEU
  • Konsorcjum RenoValue obejmuje: the Royal Institution of Chartered Surveyors, the Karlsruhe Institute of Technology, CBRE, NAPE- Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Troostwijk Real Estate, Skanska and Business Solutions Europa.
  • Projket jest popierany przez Europejski Komitet Sterujący ds. Wycen (EUVSG) składający się z:

o Tatiana Bosteels, Head of Responsible Property Investment Hermes Real Estate

o Reno Cardiff, Partner and Head of Office Capital Markets, Cushman & Wakefield

o James Drinkwater, Senior Policy Advisor at World Green Building Council

o Curt Garrigan, Coordinator of the United Nations Environment Programme’s Sustainable Buildings and Climate Initiative (UNEP-SBCI)

o Frank Hovorka, Head of Real Estate Sustainability Policy, Caisse des Dépôts

o Wolfgang Kälberer, Permanent Representative to The European Group of Valuer’s Associations (TEGoVA)